Assessed value
$68,300
$15,700 bldg · $52,600 land
Acreage
0.76 ac
$89,868 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
819 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 819 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 21, 1977
— MEEHAN MICHAEL J
Bk/Pg 0120/1077
More on Ore Hill Road
0 ORE HILL ROAD
$73,400 · 17.48 ac
0 ORE HILL ROAD
$11,900 · 1.01 ac
1 ORE HILL ROAD
$155,900 · 1.9 ac · Built 1920
2 ORE HILL ROAD
$208,000 · 1.22 ac · Built 1790
3 ORE HILL ROAD
$148,700 · 1.9 ac · Built 1987
7 ORE HILL ROAD
$529,100 · 3.79 ac · Built 2017
10 ORE HILL ROAD
$352,900 · 3.45 ac · Built 2023
24 ORE HILL ROAD
$456,000 · 2.7 ac · Built 1989