Assessed value
$529,100
$239,100 bldg · $290,000 land
Acreage
3.79 ac
$139,604 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2017
1,786 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 2017
- Living area
- 1,786 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Apr 8, 2016
— CEPPI MARIE-CLAUDE
Bk/Pg 0247/1068
Oct 15, 2013
— SHAPIRO HARVEY+ANITA C
Bk/Pg 0241/0467
Jan 31, 2012
— KEIL KIM
Bk/Pg 0234/0456
Sep 15, 2011
— KIEL KIM
Bk/Pg 0232/0971
Aug 30, 2011
— WALDRON RAYMOND EST
Bk/Pg 0232/0824
More on Ore Hill Road
0 ORE HILL ROAD
$11,900 · 1.01 ac
0 ORE HILL ROAD
$73,400 · 17.48 ac
1 ORE HILL ROAD
$155,900 · 1.9 ac · Built 1920
2 ORE HILL ROAD
$208,000 · 1.22 ac · Built 1790
3 ORE HILL ROAD
$148,700 · 1.9 ac · Built 1987
10 ORE HILL ROAD
$352,900 · 3.45 ac · Built 2023
24 ORE HILL ROAD
$456,000 · 2.7 ac · Built 1989
32 ORE HILL ROAD
$133,900 · 2.4 ac · Built 1900