Assessed value
$148,700
$51,600 bldg · $97,100 land
Acreage
1.9 ac
$78,263 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1987
1,104 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1987
- Living area
- 1,104 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Average
Recorded sales
Mar 28, 2012
— COTE JEFFREY
Bk/Pg 0235/0338
Jun 28, 2007
— WEIR JEANETTE
Bk/Pg 0215/0940
Jul 27, 1988
— UNITE JEANETTE L
Bk/Pg 0143/0179
More on Ore Hill Road
0 ORE HILL ROAD
$73,400 · 17.48 ac
0 ORE HILL ROAD
$11,900 · 1.01 ac
1 ORE HILL ROAD
$155,900 · 1.9 ac · Built 1920
2 ORE HILL ROAD
$208,000 · 1.22 ac · Built 1790
7 ORE HILL ROAD
$529,100 · 3.79 ac · Built 2017
10 ORE HILL ROAD
$352,900 · 3.45 ac · Built 2023
24 ORE HILL ROAD
$456,000 · 2.7 ac · Built 1989
32 ORE HILL ROAD
$133,900 · 2.4 ac · Built 1900