Assessed value
$186,060
$21,600 bldg · $164,460 land
Acreage
8.7 ac
$21,386 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
670 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 670 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 11% of parcel area
Recorded sales
Feb 14, 2011
— MCGHEE THEODORE R
Bk/Pg 0231/0229
Apr 30, 1965
— MCGHEE TILDEN R
Bk/Pg 0089/0503
More on Housatonic River Road
3 HOUSATONIC RIVER ROAD
$294,400 · 2.89 ac · Built 2005
24 HOUSATONIC RIVER ROAD
$389,600 · 2.26 ac · Built 1950
112+138 HOUSATONIC RIVER ROAD
$3,826,130 · 222.4 ac · Built 1740
115 HOUSATONIC RIVER ROAD
$4,058,830 · 167.58 ac · Built 1880
127 HOUSATONIC RIVER ROAD
$200,200 · 2.23 ac
143 & 181 HOUSATONIC RIVER ROAD
$1,275,070 · 143.58 ac · Built 1843
194 HOUSATONIC RIVER ROAD
$587,400 · 1.83 ac · Built 1980
200 HOUSATONIC RIVER ROAD
$500,300 · 2.48 ac · Built 1973