Assessed value
$587,400
$263,300 bldg · $324,100 land
Acreage
1.83 ac
$320,984 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1980
2,517 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1980
- Living area
- 2,517 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Site characteristics
- Wetlands
- 8% of parcel area
Recorded sales
Oct 1, 2009
— HOFFMAN MATTHEW &
Bk/Pg 0225/1015
Aug 25, 2009
— KREINBIHL VITA & ARTHUR EST
Bk/Pg 0225/0582
Sep 18, 2002
— KREINBIHL VITA + ARTHUR
Bk/Pg 0186/0748
Sep 26, 1997
— KREINBIHL VITA
Bk/Pg 0167/0434
Sep 30, 1974
— KREINBIHL ARTHUR & VITA
Bk/Pg 0115/0419
More on Housatonic River Road
3 HOUSATONIC RIVER ROAD
$294,400 · 2.89 ac · Built 2005
24 HOUSATONIC RIVER ROAD
$389,600 · 2.26 ac · Built 1950
112+138 HOUSATONIC RIVER ROAD
$3,826,130 · 222.4 ac · Built 1740
115 HOUSATONIC RIVER ROAD
$4,058,830 · 167.58 ac · Built 1880
127 HOUSATONIC RIVER ROAD
$200,200 · 2.23 ac
143 & 181 HOUSATONIC RIVER ROAD
$1,275,070 · 143.58 ac · Built 1843
200 HOUSATONIC RIVER ROAD
$500,300 · 2.48 ac · Built 1973
230 HOUSATONIC RIVER ROAD
$862,300 · 16.81 ac · Built 2009