Assessed value
$992,260
$512,800 bldg · $479,460 land
Acreage
109.52 ac
$9,060 / ac
Land use
1-1
RR1/RR3
Year built
1740
2,303 sqft
Owner mailing
164 SALMON KILL ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1740
- Living area
- 2,303 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
- Protected open space
- UnknownLand Trust
Recorded sales
May 1, 2015
— BOYNTON SANDRA K TR
Bk/Pg 0245/0408
Sep 24, 2014
— BOYNTON SANDRA
Bk/Pg 0243/0935
Feb 27, 2014
— MCEWAN JAMES P & BOYNTON SANDRA
Bk/Pg 0242/0534
Jul 30, 1980
— MCEWAN JAMES P + BOYNTON SANDRA
Bk/Pg 0125/0157
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980