Assessed value
$529,000
$356,000 bldg · $173,000 land
Acreage
0.81 ac
$653,086 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1890
2,272 sqft
Owner mailing
3 SHERMAN AVENUE BRONXVILLE, NY 10708
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1890
- Living area
- 2,272 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Jun 24, 2019
— VANDERWARKER RICHARD & LYNETTE TR
Bk/Pg 0256/1029+
Mar 27, 2019
— VANDERWARKER RICHARD & LYNETTE
Bk/Pg 0256/0414
Aug 14, 2009
— VANDERWARKER RICHARD & LYNETTE
Bk/Pg 0225/0382
Mar 31, 2006
— SANGER CHRISTOPHER D
Bk/Pg 0210/0270
Nov 2, 2000
— SAAKE INGE + WILHELM R
Bk/Pg 0177/0624
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980
27 SALMON KILL ROAD
$188,600 · 1.18 ac · Built 1920