Assessed value
$188,600
$82,900 bldg · $105,700 land
Acreage
1.18 ac
$159,831 / ac
Land use
1-1
RR1/R20
Year built
1920
1,270 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1920
- Living area
- 1,270 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 16% of parcel area
- Protected open space
- UnknownLand Trust
Recorded sales
Sep 19, 1995
— BUCKLEY DEAN E
Bk/Pg 0162/0133
Dec 16, 1991
— BELTER ROBERT A & ELIZABETH C
Bk/Pg 0151/0226
Dec 14, 1984
— BELTER ROBERT ANDREW
Bk/Pg 0132/0561
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980