Assessed value
$165,300
$84,400 bldg · $80,900 land
Acreage
0.8 ac
$206,625 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1937
1,746 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1937
- Living area
- 1,746 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Dec 5, 2006
— WARNER EUGENIE L
Bk/Pg 0213/0629
Jun 3, 2002
— JURKOWITZ MARK & LINDA
Bk/Pg 0185/0045
Sep 5, 1997
— MATHESON ANN M
Bk/Pg 0167/0233
More on Orchard Street
3 ORCHARD STREET
$293,900 · 0.36 ac · Built 1900
5 ORCHARD STREET
$425,200 · 0.86 ac · Built 1892
7 ORCHARD STREET
$253,200 · 0.5 ac · Built 2019
11 ORCHARD STREET
$241,900 · 0.5 ac · Built 1910
15 ORCHARD STREET
$353,100 · 0.3 ac · Built 1900
19 ORCHARD STREET
$224,400 · 0.25 ac · Built 1910
27 ORCHARD STREET
$160,700 · 0.67 ac · Built 1900
33 ORCHARD STREET
$237,300 · 0.51 ac · Built 1930