Assessed value
$293,900
$196,200 bldg · $97,700 land
Acreage
0.36 ac
$816,389 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1900
1,992 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,992 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Jun 27, 2006
— LOUCKS JESSE & MARIA
Bk/Pg 0211/0395
Aug 20, 1999
— WALSH MICHAEL A + KATHLEEN M
Bk/Pg 0174/0022
More on Orchard Street
5 ORCHARD STREET
$425,200 · 0.86 ac · Built 1892
7 ORCHARD STREET
$253,200 · 0.5 ac · Built 2019
11 ORCHARD STREET
$241,900 · 0.5 ac · Built 1910
15 ORCHARD STREET
$353,100 · 0.3 ac · Built 1900
19 ORCHARD STREET
$224,400 · 0.25 ac · Built 1910
22 ORCHARD STREET
$165,300 · 0.8 ac · Built 1937
27 ORCHARD STREET
$160,700 · 0.67 ac · Built 1900
33 ORCHARD STREET
$237,300 · 0.51 ac · Built 1930