Assessed value
$776,400
$499,100 bldg · $277,300 land
Acreage
1.69 ac
$459,408 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1956
3,016 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1956
- Living area
- 3,016 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Brick/Masonry
Recorded sales
Jun 29, 2020
— NICKERSON KAREN L
Bk/Pg 0260/0241
Aug 15, 2017
— WOODS MARK & STACEY
Bk/Pg 0251/0881
Jul 1, 2015
— WEED BETTE B
Bk/Pg 0245/1072
Dec 30, 1993
— MAGIERA JOHN + JOY
Bk/Pg 0157/0815
More on Wells Hill Road
6 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 1.19 ac · Built 1860
12 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 0.38 ac · Built 1958
21 WELLS HILL ROAD
$208,100 · 0.32 ac · Built 1900
22 WELLS HILL ROAD
$199,900 · 1.14 ac · Built 1950
25 WELLS HILL ROAD
$216,600 · 0.51 ac · Built 1873
28 WELLS HILL ROAD
$357,400 · 0.6 ac · Built 1900
33 WELLS HILL ROAD
$365,600 · 1.06 ac · Built 1945
34 WELLS HILL ROAD
$418,500 · 3.72 ac · Built 1805