Assessed value
$247,600
$148,500 bldg · $99,100 land
Acreage
0.38 ac
$651,579 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1958
1,448 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1958
- Living area
- 1,448 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Nov 8, 2018
— PEARSON PAUL & TRISTIN SURV
Bk/Pg 0255/0372
Oct 1, 2015
— COMFORT CHRISTOPHER
Bk/Pg 0246/0803
Jul 20, 2015
— COMFORT STEPHANIE
Bk/Pg 0246/0033
Jul 24, 2007
— VETTER KEVIN W
Bk/Pg 0216/0172
Dec 2, 2004
— 12 WELLS HILL ROAD LLC
Bk/Pg 0202/1098
More on Wells Hill Road
6 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 1.19 ac · Built 1860
21 WELLS HILL ROAD
$208,100 · 0.32 ac · Built 1900
22 WELLS HILL ROAD
$199,900 · 1.14 ac · Built 1950
25 WELLS HILL ROAD
$216,600 · 0.51 ac · Built 1873
28 WELLS HILL ROAD
$357,400 · 0.6 ac · Built 1900
33 WELLS HILL ROAD
$365,600 · 1.06 ac · Built 1945
34 WELLS HILL ROAD
$418,500 · 3.72 ac · Built 1805
40 WELLS HILL ROAD
$224,000 · 1.07 ac · Built 1815