Assessed value
$436,900
$226,300 bldg · $210,600 land
Acreage
4.57 ac
$95,602 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1996
361 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1996
- Living area
- 361 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Sep 18, 2003
— PALERMO RENE MADANCHICK
Bk/Pg 0195/0417
Nov 27, 1985
— MADANCHICK RENE
Bk/Pg 0134/0892
More on Falls Mountain Road
2 FALLS MOUNTAIN ROAD
$304,000 · 1.11 ac · Built 1940
6 FALLS MOUNTAIN ROAD
$403,200 · 1.47 ac · Built 1971
8 FALLS MOUNTAIN ROAD
$217,800 · 0.85 ac · Built 1882
9 FALLS MOUNTAIN ROAD
$532,400 · 2.18 ac · Built 1950
16 FALLS MOUNTAIN ROAD
$379,500 · 3.68 ac · Built 1968
17 FALLS MOUNTAIN ROAD
$182,100 · 4.82 ac · Built 1935
20 FALLS MOUNTAIN ROAD
$272,100 · 1.03 ac · Built 1965
26 FALLS MOUNTAIN ROAD
$488,800 · 4.8 ac · Built 2003