Assessed value
$217,800
$117,000 bldg · $100,800 land
Acreage
0.85 ac
$256,235 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1882
1,968 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1882
- Living area
- 1,968 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Aug 11, 2017
— SONNER JASON & ERICA
Bk/Pg 0251/0822
Jun 1, 1981
— CRONIN WM HENRY III + ANN
Bk/Pg 0126/0244
More on Falls Mountain Road
2 FALLS MOUNTAIN ROAD
$304,000 · 1.11 ac · Built 1940
6 FALLS MOUNTAIN ROAD
$403,200 · 1.47 ac · Built 1971
9 FALLS MOUNTAIN ROAD
$532,400 · 2.18 ac · Built 1950
12 FALLS MOUNTAIN ROAD
$436,900 · 4.57 ac · Built 1996
16 FALLS MOUNTAIN ROAD
$379,500 · 3.68 ac · Built 1968
17 FALLS MOUNTAIN ROAD
$182,100 · 4.82 ac · Built 1935
20 FALLS MOUNTAIN ROAD
$272,100 · 1.03 ac · Built 1965
26 FALLS MOUNTAIN ROAD
$488,800 · 4.8 ac · Built 2003