Assessed value
$882,300
$423,700 bldg · $458,600 land
Acreage
7 ac
$126,043 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1931
2,442 sqft
Owner mailing
164 SALMON KILL ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1931
- Living area
- 2,442 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
Recorded sales
Nov 27, 2018
— BOYNTON SANDRA K TRUSTEE
Bk/Pg 0255/0623
Nov 27, 2018
— BOYNTON SANDRA K
Bk/Pg 0255/0621
Sep 23, 2016
— YOUNG ANNE LINDLEY TRUSTEE
Bk/Pg 0249/0469
Oct 6, 2015
— LINDLEY ANNE H TRUSTEE
Bk/Pg 0246/0870
Jul 9, 2012
— KELLY TARA
Bk/Pg 0236/0546
More on Wells Hill Road
6 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 1.19 ac · Built 1860
12 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 0.38 ac · Built 1958
21 WELLS HILL ROAD
$208,100 · 0.32 ac · Built 1900
22 WELLS HILL ROAD
$199,900 · 1.14 ac · Built 1950
25 WELLS HILL ROAD
$216,600 · 0.51 ac · Built 1873
28 WELLS HILL ROAD
$357,400 · 0.6 ac · Built 1900
33 WELLS HILL ROAD
$365,600 · 1.06 ac · Built 1945
34 WELLS HILL ROAD
$418,500 · 3.72 ac · Built 1805