Assessed value
$1,461,800
$267,300 bldg · $1,194,500 land
Acreage
1.6 ac
$913,625 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1940
602 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1940
- Living area
- 602 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jun 29, 2011
— LITTAUER WILLIAM & VIRGINIA
Bk/Pg 0232/0329
Nov 22, 2004
— LITTAUER FAMILY LLC
Bk/Pg 0202/0856
Feb 16, 1999
— LITTAUER WILLIAM + VIRGINIA L
Bk/Pg 0172/0074
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880