Assessed value
$335,600
$210,600 bldg · $125,000 land
Acreage
0.92 ac
$364,783 / ac
Land use
2-1M
C20/R10
Year built
1795
6,762 sqft
Owner mailing
101-49 75 RD FOREST HILLS, NY 11375
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Apartments
- Year built
- 1795
- Living area
- 6,762 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Mar 28, 2005
— LOTUS HOUSE LLC
Bk/Pg 0204/0922
Sep 3, 2002
— ROUTE 44 PROPERTIES
Bk/Pg 0186/0470
Jul 1, 1997
— GOLDEN ALEXANDRA M
Bk/Pg 0166/0707
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880
24 MILLERTON ROAD
$209,300 · 0.12 ac · Built 1840