Assessed value
$1,293,800
$920,300 bldg · $373,500 land
Acreage
4.75 ac
$272,379 / ac
Land use
1-1
R10
Year built
1768
4,521 sqft
Owner mailing
Brooklyn, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1768
- Living area
- 4,521 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Oct 12, 2011
— WADE JONATHAN & AMY
Bk/Pg 0232/1152
Jul 16, 2010
— ARROYO LUIS AND
Bk/Pg 0228/0628
Sep 9, 1971
— SALISBURY ASSOC INC
Bk/Pg 0106/0385
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880
24 MILLERTON ROAD
$209,300 · 0.12 ac · Built 1840