Assessed value
$30,800
$8,500 bldg · $22,300 land
Acreage
0.1 ac
$308,000 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1940
862 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- CABIN
- Year built
- 1940
- Living area
- 862 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Feb 16, 1978
— LAMSON LUCILLE
Bk/Pg 0121/0866
More on Factory Street
6 FACTORY STREET
$1,426,500 · 7.35 ac · Built 1741
76 FACTORY STREET
$819,600 · 3.31 ac · Built 1750
80 FACTORY STREET
$507,700 · 1 ac · Built 1870
86 FACTORY STREET
$446,900 · 0.8 ac · Built 1780
91 FACTORY STREET
$228,600 · 0.57 ac · Built 1900
95 FACTORY STREET
$154,500 · 1.5 ac · Built 1880
97 FACTORY STREET
$142,000 · 0.5 ac · Built 1929
98 FACTORY STREET
$1,083,500 · 10.3 ac · Built 1790