Assessed value
$819,600
$344,600 bldg · $475,000 land
Acreage
3.31 ac
$247,613 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1750
2,838 sqft
Owner mailing
PO BOX 504 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1750
- Living area
- 2,838 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 7% of parcel area
Recorded sales
Apr 23, 2019
— MICHAELS LINDA REVOC TRUST
Bk/Pg 0256/0626
Apr 19, 2004
— MICHAELS LINDA
Bk/Pg 0199/0184
Sep 9, 1998
— CLOW GERALD C + BARBARA H
Bk/Pg 0170/0679
More on Factory Street
6 FACTORY STREET
$1,426,500 · 7.35 ac · Built 1741
80 FACTORY STREET
$507,700 · 1 ac · Built 1870
86 FACTORY STREET
$446,900 · 0.8 ac · Built 1780
91 FACTORY STREET
$228,600 · 0.57 ac · Built 1900
95 FACTORY STREET
$154,500 · 1.5 ac · Built 1880
97 FACTORY STREET
$142,000 · 0.5 ac · Built 1929
98 FACTORY STREET
$1,083,500 · 10.3 ac · Built 1790
106 FACTORY STREET
$341,800 · 0.25 ac · Built 1760