Assessed value
$154,500
$41,400 bldg · $113,100 land
Acreage
1.5 ac
$103,000 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1880
864 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1880
- Living area
- 864 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jan 9, 2025
— FAIRSERVIS JENNY
Bk/Pg 274/746
Apr 10, 2019
— FAIRSERVIS JAN BELL SURV &
Bk/Pg 0256/0580
Nov 28, 2000
— FAIRSERVIS JAN BELL
Bk/Pg 0177/0797
Jul 28, 1942
— WALSH EVELYN
Bk/Pg 0063/0165
More on Factory Street
6 FACTORY STREET
$1,426,500 · 7.35 ac · Built 1741
76 FACTORY STREET
$819,600 · 3.31 ac · Built 1750
80 FACTORY STREET
$507,700 · 1 ac · Built 1870
86 FACTORY STREET
$446,900 · 0.8 ac · Built 1780
91 FACTORY STREET
$228,600 · 0.57 ac · Built 1900
97 FACTORY STREET
$142,000 · 0.5 ac · Built 1929
98 FACTORY STREET
$1,083,500 · 10.3 ac · Built 1790
106 FACTORY STREET
$341,800 · 0.25 ac · Built 1760