Assessed value
$1,350,500
$895,500 bldg · $455,000 land
Acreage
3.04 ac
$444,243 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1970
3,702 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1970
- Living area
- 3,702 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Aug 10, 2022
— WARNKE GORDON SURV &
Bk/Pg 269/386
Apr 9, 2018
— WEINSTEIN LAWRENCE I SURV &
Bk/Pg 0253/0633
Jun 21, 2012
— SHANNON CELETSE TRUSTEE
Bk/Pg 0236/0247
Jul 29, 2010
— KRISSEL & SHANNON TRUSTEES
Bk/Pg 0228/0841
Nov 22, 2005
— KRISSEL R & SHANNON W TRUSTEES
Bk/Pg 0208/0737
More on Canterbury Lane
5 CANTERBURY LANE
$219,300 · 1.2 ac
9 CANTERBURY LANE
$716,200 · 3.21 ac · Built 1907
21 CANTERBURY LANE
$687,500 · 1.3 ac · Built 1998
25 CANTERBURY LANE
$1,216,800 · 2.15 ac · Built 1999
29 CANTERBURY LANE
$619,100 · 1.56 ac · Built 1971
37 CANTERBURY LANE
$801,400 · 1.5 ac · Built 1971
40 CANTERBURY LANE
$617,400 · 3 ac · Built 1970
45 CANTERBURY LANE
$1,374,600 · 1.4 ac · Built 1969