Assessed value
$617,400
$163,000 bldg · $454,400 land
Acreage
3 ac
$205,800 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1970
2,504 sqft
Owner mailing
Sheffield, MA
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1970
- Living area
- 2,504 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Average
Recorded sales
Nov 13, 2024
— KIMMELMAN VIVIAN
Bk/Pg 274/145
Nov 13, 2024
— FELDMAN NAOMI
Bk/Pg 274/137
Apr 4, 2018
— FELDMAN FRANKLIN & NAOMI SURV
Bk/Pg 0253/607+
Mar 8, 2001
— FELDMAN SARAH + EVE + JACOB
Bk/Pg 0182/0711
More on Canterbury Lane
5 CANTERBURY LANE
$219,300 · 1.2 ac
9 CANTERBURY LANE
$716,200 · 3.21 ac · Built 1907
20 CANTERBURY LANE
$1,350,500 · 3.04 ac · Built 1970
21 CANTERBURY LANE
$687,500 · 1.3 ac · Built 1998
25 CANTERBURY LANE
$1,216,800 · 2.15 ac · Built 1999
29 CANTERBURY LANE
$619,100 · 1.56 ac · Built 1971
37 CANTERBURY LANE
$801,400 · 1.5 ac · Built 1971
45 CANTERBURY LANE
$1,374,600 · 1.4 ac · Built 1969