Parcel · Map 40 · Lot 20
29 CANTERBURY LANE
Owner: SHANNON CELESTE M TRUSTEE; CELESTE MAYO SHANNON REVOC TRUST
Assessed value
$619,100
$250,700 bldg · $368,400 land
Acreage
1.56 ac
$396,859 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1971
2,776 sqft
Owner mailing
29 CANTERBURY LANE LAKEVILLE, CT 06039
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1971
- Living area
- 2,776 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Jan 22, 2024
— SHANNON CELESTE M TRUSTEE
Bk/Pg 272/699
Oct 1, 2018
— SHANNON CELESTE MAYO
Bk/Pg 0254/1139
Oct 1, 2018
— SHANNON WALTER C III TRUSTEE
Bk/Pg 0254/1136
Dec 13, 2001
— SHANNON WALTER C III TRUSTEE
Bk/Pg 0182/0269
More on Canterbury Lane
5 CANTERBURY LANE
$219,300 · 1.2 ac
9 CANTERBURY LANE
$716,200 · 3.21 ac · Built 1907
20 CANTERBURY LANE
$1,350,500 · 3.04 ac · Built 1970
21 CANTERBURY LANE
$687,500 · 1.3 ac · Built 1998
25 CANTERBURY LANE
$1,216,800 · 2.15 ac · Built 1999
37 CANTERBURY LANE
$801,400 · 1.5 ac · Built 1971
40 CANTERBURY LANE
$617,400 · 3 ac · Built 1970
45 CANTERBURY LANE
$1,374,600 · 1.4 ac · Built 1969