Assessed value
$526,200
$254,700 bldg · $271,500 land
Acreage
15.46 ac
$34,036 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1983
2,416 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building
- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1983
- Living area
- 2,416 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical
Site characteristics
- Wetlands
- 20% of parcel area
- Protected open space
- UnknownPrivate
Recorded sales
May 12, 2022
— VENTIMILIA COLLEEN & JENNIFER
Bk/Pg 268/691
Jun 8, 2020
— ALEXANDER MERRILEE
Bk/Pg 0259/1005
Jan 18, 2008
— SHERWOOD ROY R
Bk/Pg 0218/0528
Aug 30, 1983
— KOWTKO PATRICK J + SHAWN J
Bk/Pg 0129/0554
More on Indian Cave Road
0 INDIAN CAVE ROAD
$126,700 · 0.62 ac
0 INDIAN CAVE ROAD
$302,500 · 3.3 ac
4 INDIAN CAVE ROAD
$118,500 · 0.3 ac · Built 1900
10 INDIAN CAVE ROAD
$98,800 · Built 2010
15 INDIAN CAVE ROAD
$167,600 · 0.5 ac · Built 1949
16 INDIAN CAVE ROAD
$194,100 · 0.7 ac · Built 1951
35 INDIAN CAVE ROAD
$322,300 · 9.39 ac · Built 1986
53 INDIAN CAVE ROAD
$100,000 · 1.79 ac