Assessed value
$322,300
$69,700 bldg · $252,600 land
Acreage
9.39 ac
$34,324 / ac
Land use
1-1
RR1V
Year built
1986
2,502 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Traditional
- Year built
- 1986
- Living area
- 2,502 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Average
Site characteristics
- Wetlands
- 33% of parcel area
Recorded sales
May 15, 1985
— PALMER ROBERT C + PATRICIA K
Bk/Pg 0133/0546
More on Indian Cave Road
0 INDIAN CAVE ROAD
$302,500 · 3.3 ac
0 INDIAN CAVE ROAD
$126,700 · 0.62 ac
4 INDIAN CAVE ROAD
$118,500 · 0.3 ac · Built 1900
10 INDIAN CAVE ROAD
$98,800 · Built 2010
15 INDIAN CAVE ROAD
$167,600 · 0.5 ac · Built 1949
16 INDIAN CAVE ROAD
$194,100 · 0.7 ac · Built 1951
53 INDIAN CAVE ROAD
$100,000 · 1.79 ac
54 INDIAN CAVE ROAD
$526,200 · 15.46 ac · Built 1983