Assessed value
$1,677,300
$1,352,600 bldg · $324,700 land
Acreage
14.22 ac
$117,954 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2013
5,094 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 2013
- Living area
- 5,094 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 18% of parcel area
- Protected open space
- UnknownLand Trust
Recorded sales
Jul 28, 2015
— LOWELL LISA
Bk/Pg 0246/0088
Jul 6, 2012
— GRF GROUP LLC
Bk/Pg 0236/0530
Feb 24, 2006
— ARCHER MARY PATRICIA
Bk/Pg 0209/0961
Mar 25, 1993
— GURELL STANLEY & LEVY IRA HOWARD
Bk/Pg 0154/0928
Mar 14, 1985
— DEER RUN PARTNERSHIP
Bk/Pg 0132/0948
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980