Assessed value
$3,849,710
$2,901,800 bldg · $947,910 land
Acreage
111.46 ac
$34,539 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2002
1,849 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- STUDIO
- Year built
- 2002
- Living area
- 1,849 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 30% of parcel area
Recorded sales
Oct 19, 2000
— GREENBERG JEFFERY W & KIMBERLY E
Bk/Pg 0177/0492
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980