Assessed value
$392,100
$166,900 bldg · $225,200 land
Acreage
1.64 ac
$239,085 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1940
2,135 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1940
- Living area
- 2,135 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Mar 9, 1992
— GAFNEY LEO + JUDITH
Bk/Pg 0151/0765
Nov 19, 1984
— GAFNEY LEO + JUDITH
Bk/Pg 0132/0383
More on Wells Hill Road
6 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 1.19 ac · Built 1860
12 WELLS HILL ROAD
$247,600 · 0.38 ac · Built 1958
21 WELLS HILL ROAD
$208,100 · 0.32 ac · Built 1900
22 WELLS HILL ROAD
$199,900 · 1.14 ac · Built 1950
25 WELLS HILL ROAD
$216,600 · 0.51 ac · Built 1873
28 WELLS HILL ROAD
$357,400 · 0.6 ac · Built 1900
33 WELLS HILL ROAD
$365,600 · 1.06 ac · Built 1945
34 WELLS HILL ROAD
$418,500 · 3.72 ac · Built 1805