Assessed value
$66,600
$16,500 bldg · $50,100 land
Acreage
0.4 ac
$166,500 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
1,208 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,208 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Oct 17, 2023
— FLINT ROBERT L
Bk/Pg 272/122
Sep 28, 2022
— FLINT PHYLLIS R ESTATE
Bk/Pg 269/729
Mar 17, 2014
— FLINT PHYLLIS R
Bk/Pg 0242/0678
May 16, 2013
— FLINT ROBERT L
Bk/Pg 0239/1067
Feb 26, 2013
— FLINT LINDON SR EST & PHYLLIS
Bk/Pg 0239/0006
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880