Assessed value
$389,300
$126,800 bldg · $262,500 land
Acreage
9 ac
$43,256 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1914
2,522 sqft
Owner mailing
D New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1914
- Living area
- 2,522 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Stucco on Wood
Site characteristics
- Wetlands
- 7% of parcel area
Recorded sales
Feb 14, 1985
— ESSIG BETH R + BRAUN JEFFREY L
Bk/Pg 0132/0859
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980