Assessed value
$1,503,400
$346,600 bldg · $1,156,800 land
Acreage
1.09 ac
$1,379,266 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
2008
3,173 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 2008
- Living area
- 3,173 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 24% of parcel area
Recorded sales
Sep 3, 2004
— HAUBRICH DEAN R
Bk/Pg 0201/0567
Jan 27, 2000
— EPSTEIN BRADLEY A + FAYE W
Bk/Pg 0175/0227
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880