Assessed value
$217,100
$66,000 bldg · $151,100 land
Acreage
1.43 ac
$151,818 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1950
1,808 sqft
Owner mailing
Pasedena, MD
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Traditional
- Year built
- 1950
- Living area
- 1,808 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Oct 23, 2019
— RYDER RONALD SURV & DONNA SURV
Bk/Pg 0257/1005
Feb 22, 2011
— DODGE LINDA
Bk/Pg 0231/0295
May 4, 1970
— DODGE HENRY S + LINDA
Bk/Pg 0102/0079
More on Reservoir Road
5 RESERVOIR ROAD
$466,200 · 3.15 ac · Built 1966
15 RESERVOIR ROAD
$165,600 · 0.37 ac · Built 1935
19 RESERVOIR ROAD
$259,800 · 2.05 ac · Built 1970
20 RESERVOIR ROAD
$84,400 · 3.28 ac
23 RESERVOIR ROAD
$257,100 · 1.98 ac · Built 1986
27 RESERVOIR ROAD
$197,000 · 2.01 ac · Built 1970
31 RESERVOIR ROAD
$206,800 · 1.95 ac · Built 1976
35 RESERVOIR ROAD
$196,500 · 1.9 ac · Built 1972