Parcel · Map 11 · Lot 37
144 SALMON KILL ROAD
Owner: CHURCHILL SETH J TRUSTEE; SETH J CHURCHILL REVOC TRUST
Assessed value
$744,400
$485,800 bldg · $258,600 land
Acreage
3.31 ac
$224,894 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1870
3,124 sqft
Owner mailing
144 SALMON KILL ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1870
- Living area
- 3,124 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 48% of parcel area
Recorded sales
Apr 29, 2024
— CHURCHILL SETH J TRUSTEE
Bk/Pg 273/49
Jun 20, 2019
— CHURCHILL SETH
Bk/Pg 0256/1002
Jan 7, 2019
— DIMARTINO VINCENT EST + EMILY
Bk/Pg 0255/0958
May 8, 1998
— DIMARTINO VINCENT J + EMILY
Bk/Pg 0169/0356
Aug 27, 1996
— CARTER SUSAN
Bk/Pg 0164/0703
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980