Assessed value
$137,600
$29,400 bldg · $108,200 land
Acreage
2.69 ac
$51,152 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1850
1,145 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,145 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Apr 30, 1959
— DENNIS NORA + MEEHAN MICHEAL
Bk/Pg 0081/0148
More on Ore Hill Road
0 ORE HILL ROAD
$73,400 · 17.48 ac
0 ORE HILL ROAD
$11,900 · 1.01 ac
1 ORE HILL ROAD
$155,900 · 1.9 ac · Built 1920
2 ORE HILL ROAD
$208,000 · 1.22 ac · Built 1790
3 ORE HILL ROAD
$148,700 · 1.9 ac · Built 1987
7 ORE HILL ROAD
$529,100 · 3.79 ac · Built 2017
10 ORE HILL ROAD
$352,900 · 3.45 ac · Built 2023
24 ORE HILL ROAD
$456,000 · 2.7 ac · Built 1989