Assessed value
$1,087,100
$635,500 bldg · $451,600 land
Acreage
7.82 ac
$139,015 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1859
5,173 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1859
- Living area
- 5,173 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Dec 30, 2010
— CROWLEY CHRISTOPHER &
Bk/Pg 0230/0804
Apr 7, 2005
— CROWLEY CHRISTOPHER
Bk/Pg 0204/1052
Apr 30, 2001
— DELUCA ALBERT J + MARGARET WEAVER
Bk/Pg 0179/0004
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880