Assessed value
$1,276,900
$689,300 bldg · $587,600 land
Acreage
14.45 ac
$88,367 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1999
3,656 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1999
- Living area
- 3,656 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
Nov 12, 2013
— HOFFMAN JON & STEPHANIE
Bk/Pg 0241/0635
Jan 5, 2005
— LAFER DIANA J +
Bk/Pg 0203/0579
May 14, 2002
— DEDONATO JOSEPH & LEE
Bk/Pg 0184/0934
Aug 31, 1984
— DEDONATO JOSEPH + LEE
Bk/Pg 0131/0897
More on Burton Road
9 BURTON ROAD
$272,100 · 5.19 ac · Built 1988
18 BURTON ROAD
$325,600 · 3.59 ac · Built 1985
22 BURTON ROAD
$340,300 · 2.69 ac · Built 1984
24 BURTON ROAD
$447,400 · 2.04 ac · Built 1987
26 BURTON ROAD
$486,400 · 10.52 ac · Built 1982
27 BURTON ROAD
$415,500 · 5.24 ac · Built 1990
28 BURTON ROAD
$1,226,900 · 6.74 ac · Built 2003
32 BURTON ROAD
$471,200 · 5.89 ac · Built 1986