Assessed value
$415,500
$232,700 bldg · $182,800 land
Acreage
5.24 ac
$79,294 / ac
Land use
1-1
RR1/RR1V
Year built
1990
2,707 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1990
- Living area
- 2,707 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Cedar or Redwd
Recorded sales
Dec 12, 2023
— DRISCOLL ALYSE F SURV & MICHAEL J SURV
Bk/Pg 272/499
Sep 2, 2021
— PAGE CHRISTOPHER TODD
Bk/Pg 0266/0132
Sep 2, 2021
— REID JOHN EST & JOSEPHINE TRUSTEES
Bk/Pg 0266/0125
Apr 20, 2012
— REID JOHN & JOSEPHINE TRUSTEES
Bk/Pg 0235/0675
Dec 27, 2011
— REID JOHN & JOSEPHINE
Bk/Pg 0233/1120
More on Burton Road
9 BURTON ROAD
$272,100 · 5.19 ac · Built 1988
18 BURTON ROAD
$325,600 · 3.59 ac · Built 1985
22 BURTON ROAD
$340,300 · 2.69 ac · Built 1984
24 BURTON ROAD
$447,400 · 2.04 ac · Built 1987
26 BURTON ROAD
$486,400 · 10.52 ac · Built 1982
28 BURTON ROAD
$1,226,900 · 6.74 ac · Built 2003
32 BURTON ROAD
$471,200 · 5.89 ac · Built 1986
55 BURTON ROAD
$2,839,600 · 27.65 ac · Built 2007