Assessed value
$340,300
$193,200 bldg · $147,100 land
Acreage
2.69 ac
$126,506 / ac
Land use
1-1
RR1/RR1V
Year built
1984
1,868 sqft
Owner mailing
PO BOX 1985 LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1984
- Living area
- 1,868 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Sep 18, 2015
— EAKEN WILHELMINA M TR
Bk/Pg 0246/0589
Jun 24, 2002
— EAKEN WILHELMINA M
Bk/Pg 0183/0308
Aug 2, 1999
— WRONSKY CHRISTOPHER JOHN + PATRICIA
Bk/Pg 0173/0995
More on Burton Road
9 BURTON ROAD
$272,100 · 5.19 ac · Built 1988
18 BURTON ROAD
$325,600 · 3.59 ac · Built 1985
24 BURTON ROAD
$447,400 · 2.04 ac · Built 1987
26 BURTON ROAD
$486,400 · 10.52 ac · Built 1982
27 BURTON ROAD
$415,500 · 5.24 ac · Built 1990
28 BURTON ROAD
$1,226,900 · 6.74 ac · Built 2003
32 BURTON ROAD
$471,200 · 5.89 ac · Built 1986
55 BURTON ROAD
$2,839,600 · 27.65 ac · Built 2007