Assessed value
$522,000
$185,100 bldg · $336,900 land
Acreage
12 ac
$43,500 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1962
2,738 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Split-Level
- Year built
- 1962
- Living area
- 2,738 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
Dec 9, 2015
— TRUAX HEIDI
Bk/Pg 0247/0116
Oct 26, 2009
— MONOGENIS NIKOS & EWA
Bk/Pg 0226/0231
Feb 5, 2002
— CUMMINS DANIEL T
Bk/Pg 0183/0194
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980