Assessed value
$1,142,100
$644,500 bldg · $497,600 land
Acreage
14.2 ac
$80,430 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1985
2,734 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1985
- Living area
- 2,734 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
Jun 4, 2018
— SOEDA RAFAEL
Bk/Pg 0254/0096
Mar 10, 2017
— SUSSEX GROUP LLC
Bk/Pg 0250/0934
Mar 10, 2017
— LEMON JASON
Bk/Pg 0250/0931
Jul 29, 2016
— JP MORGAN MORTGAGE TRUST
Bk/Pg 0248/0824
Oct 9, 2013
— MOHYDIN NAUSHAD EST TRUSTEE
Bk/Pg 0241/0440
More on Burton Road
9 BURTON ROAD
$272,100 · 5.19 ac · Built 1988
18 BURTON ROAD
$325,600 · 3.59 ac · Built 1985
22 BURTON ROAD
$340,300 · 2.69 ac · Built 1984
24 BURTON ROAD
$447,400 · 2.04 ac · Built 1987
26 BURTON ROAD
$486,400 · 10.52 ac · Built 1982
27 BURTON ROAD
$415,500 · 5.24 ac · Built 1990
28 BURTON ROAD
$1,226,900 · 6.74 ac · Built 2003
32 BURTON ROAD
$471,200 · 5.89 ac · Built 1986