Assessed value
$126,600
$59,300 bldg · $67,300 land
Acreage
0.56 ac
$226,071 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1949
960 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1949
- Living area
- 960 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Aug 12, 2013
— LAMSON REGINALD J
Bk/Pg 0240/0996
Dec 16, 2009
— LAMSON REGINALD W
Bk/Pg 0226/0874
Sep 7, 2004
— BRAZEE JAMES B
Bk/Pg 0201/0676
Jun 13, 2003
— BRAZEE EDWARD B EST
Bk/Pg 0192/0917
Sep 26, 1945
— BRAZEE EDWARD B
Bk/Pg 0065/0007
More on Factory Street
6 FACTORY STREET
$1,426,500 · 7.35 ac · Built 1741
76 FACTORY STREET
$819,600 · 3.31 ac · Built 1750
80 FACTORY STREET
$507,700 · 1 ac · Built 1870
86 FACTORY STREET
$446,900 · 0.8 ac · Built 1780
91 FACTORY STREET
$228,600 · 0.57 ac · Built 1900
95 FACTORY STREET
$154,500 · 1.5 ac · Built 1880
97 FACTORY STREET
$142,000 · 0.5 ac · Built 1929
98 FACTORY STREET
$1,083,500 · 10.3 ac · Built 1790