Assessed value
$142,600
$66,700 bldg · $75,900 land
Acreage
0.6 ac
$237,667 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1930
740 sqft
Owner mailing
North Canaan, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1930
- Living area
- 740 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
May 31, 2022
— MARSHALL JOHN
Bk/Pg 268/855
Dec 9, 2021
— HEDMAN MARY F
Bk/Pg 0266/1132
Nov 4, 2016
— RIVKIN ROBERT A
Bk/Pg 0249/0906
Jun 22, 2016
— WRIGHT EUGENE F JR ESTATE
Bk/Pg 0248/0413
Mar 27, 1998
— WRIGHT EUGENE F JR
Bk/Pg 0168/1066
More on Millerton Road
0 MILLERTON ROAD
$63,700 · 4.55 ac
0 MILLERTON ROAD
$19,600 · 1.4 ac
3 MILLERTON ROAD
$287,500 · 0.73 ac · Built 1780
7 MILLERTON ROAD
$335,600 · 0.92 ac · Built 1795
12 MILLERTON ROAD
$523,800 · 0.57 ac · Built 1895
15 MILLERTON ROAD
$1,293,800 · 4.75 ac · Built 1768
20 MILLERTON ROAD
$207,300 · 0.17 ac · Built 1880
22 MILLERTON ROAD
$164,800 · 0.07 ac · Built 1880