Assessed value
$508,900
$296,000 bldg · $212,900 land
Acreage
7.39 ac
$68,863 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1955
2,388 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1955
- Living area
- 2,388 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 23% of parcel area
Recorded sales
Jul 31, 1996
— WHITE LISA KIMMEL
Bk/Pg 0164/0443
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980