Assessed value
$207,700
$107,300 bldg · $100,400 land
Acreage
0.8 ac
$259,625 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1976
2,072 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1976
- Living area
- 2,072 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Nov 12, 1974
— WHALEN VIRGINIA M + JOHN
Bk/Pg 0116/0043
More on Factory Street
6 FACTORY STREET
$1,426,500 · 7.35 ac · Built 1741
76 FACTORY STREET
$819,600 · 3.31 ac · Built 1750
80 FACTORY STREET
$507,700 · 1 ac · Built 1870
86 FACTORY STREET
$446,900 · 0.8 ac · Built 1780
91 FACTORY STREET
$228,600 · 0.57 ac · Built 1900
95 FACTORY STREET
$154,500 · 1.5 ac · Built 1880
97 FACTORY STREET
$142,000 · 0.5 ac · Built 1929
98 FACTORY STREET
$1,083,500 · 10.3 ac · Built 1790