Assessed value
$234,440
$105,300 bldg · $129,140 land
Acreage
16.39 ac
$14,304 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2001
1,520 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 2001
- Living area
- 1,520 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 4% of parcel area
Recorded sales
Dec 14, 2018
— GIBBONS JILL E SURV +
Bk/Pg 0255/0820
Oct 30, 2003
— GIBBONS JILL E
Bk/Pg 0196/0391
Jan 27, 1999
— THORNEY EDWARD
Bk/Pg 0171/1011
More on Burton Road
9 BURTON ROAD
$272,100 · 5.19 ac · Built 1988
18 BURTON ROAD
$325,600 · 3.59 ac · Built 1985
22 BURTON ROAD
$340,300 · 2.69 ac · Built 1984
24 BURTON ROAD
$447,400 · 2.04 ac · Built 1987
26 BURTON ROAD
$486,400 · 10.52 ac · Built 1982
27 BURTON ROAD
$415,500 · 5.24 ac · Built 1990
28 BURTON ROAD
$1,226,900 · 6.74 ac · Built 2003
32 BURTON ROAD
$471,200 · 5.89 ac · Built 1986