Parcel · Map 08 · Lot 04
395 SALMON KILL ROAD
Owner: STAPLETON BENJAMIN & JANE EST; C/O SULLIVAN & CROMWELL
Assessed value
$2,009,420
$1,443,500 bldg · $565,920 land
Acreage
43.3 ac
$46,407 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1931
7,921 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1931
- Living area
- 7,921 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 12% of parcel area
Recorded sales
Mar 16, 2010
— STAPLETON BENJAMIN & JANE EST
Bk/Pg 0227/0457
Mar 22, 1985
— STAPLETON BENJAMIN F + JANE F
Bk/Pg 0133/0001
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980