Assessed value
$178,700
$84,800 bldg · $93,900 land
Acreage
0.64 ac
$279,219 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1927
1,221 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1927
- Living area
- 1,221 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Mar 8, 2004
— MARDEN MARY CARROLL
Bk/Pg 0198/0469
Nov 14, 2002
— HUBER JOSEPH C +
Bk/Pg 0187/1053
Jan 24, 1997
— SOSTER MARIA TERESA
Bk/Pg 0165/0558
More on Salmon Kill Road
3 SALMON KILL ROAD
$566,000 · 0.75 ac · Built 1915
5 SALMON KILL ROAD
$421,600 · 0.5 ac · Built 1870
8 SALMON KILL ROAD
$482,800 · 3 ac · Built 1870
17 SALMON KILL ROAD
$529,000 · 0.81 ac · Built 1890
20 SALMON KILL ROAD
$985,400 · 59.4 ac
21 SALMON KILL ROAD
$254,500 · 0.42 ac · Built 1935
23 SALMON KILL ROAD
$241,800 · 0.39 ac · Built 1950
25 SALMON KILL ROAD
$200,900 · 0.37 ac · Built 1980