Parcel · Map 56 · Lot 39
38 EAST MAIN STREET
Owner: PANZER ELIZABETH TRUSTEE; ELIZABETH PANZER REVOC TRUST
Assessed value
$330,900
$220,600 bldg · $110,300 land
Acreage
0.4 ac
$827,250 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1770
2,057 sqft
Owner mailing
PO BOX 174 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1770
- Living area
- 2,057 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Feb 4, 2025
— PANZER ELIZABETH TRUSTEE
Bk/Pg 274/963
Oct 4, 2018
— PANZER ELIZABETH
Bk/Pg 0255/0064
Apr 24, 2014
— SLOSS JONATHAN
Bk/Pg 0242/0989
Aug 27, 2004
— ZEBICOFF CHRISTIAN G +
Bk/Pg 0201/0465
Jul 28, 1998
— REDFEILD MARILYN
Bk/Pg 0170/0226
More on East Main Street
1 EAST MAIN STREET
$904,600 · 1.57 ac · Built 1840
5 EAST MAIN STREET
$241,200 · 1.35 ac · Built 1912
11 EAST MAIN STREET
$742,100 · 2.02 ac · Built 1810
15 EAST MAIN STREET
$320,900 · 0.55 ac · Built 1890
19 EAST MAIN STREET
$241,200 · 2.64 ac · Built 1995
20 EAST MAIN STREET
$101,200 · 0.05 ac · Built 1920
25 EAST MAIN STREET
$397,600 · 0.76 ac · Built 1880
26 EAST MAIN STREET
$250,600 · 0.6 ac · Built 1800