Assessed value
$241,200
$96,000 bldg · $145,200 land
Acreage
2.64 ac
$91,364 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1995
1,846 sqft
Owner mailing
PO BOX 628 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1995
- Living area
- 1,846 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Sep 2, 2021
— HARNEY ELYSE D TRUSTEE
Bk/Pg 0266/0145
Mar 7, 2019
— HARNEY ELYSE D
Bk/Pg 0256/0281
May 26, 2006
— HAMILTON WENDY
Bk/Pg 0210/1068
May 26, 2006
— FRANCIS JANE
Bk/Pg 0210/1067
Jun 20, 1979
— FRANCIS RUSSELL H + JANE W
Bk/Pg 0123/0784
More on East Main Street
1 EAST MAIN STREET
$904,600 · 1.57 ac · Built 1840
5 EAST MAIN STREET
$241,200 · 1.35 ac · Built 1912
11 EAST MAIN STREET
$742,100 · 2.02 ac · Built 1810
15 EAST MAIN STREET
$320,900 · 0.55 ac · Built 1890
20 EAST MAIN STREET
$101,200 · 0.05 ac · Built 1920
25 EAST MAIN STREET
$397,600 · 0.76 ac · Built 1880
26 EAST MAIN STREET
$250,600 · 0.6 ac · Built 1800
30 EAST MAIN STREET
$252,800 · 0.25 ac · Built 1770